Ağız Tatsızlığı Bitkisel Tedavi

Ağzınızda tatsızlık mı oluşuyor ? Ağzınızın tadımı yok o zaman gelin bu konuda neler yapabiliriz beraber bakalım.

Ağız Tatsızlığı Neden Olur

Ağız tatsızlığının başlıca sebepleri:

 1. Hazımsızlık olması, kokulu ve acı yiyeceklerin tüketilmesi.
 2. Alkol kullanımı.
 3. Kullanılan bazı ilaçlar.
 4. Fazla sigara tüketmek.
 5. Akciğer rahatsızlıkları.
 6. Ağız yaraları.
 7. Burun hastalıkları.
 8. Uzun süreli perhiz olma durumu.
 9. Nezle ve ateşli hastalıklar.

Ağız tatsızlığı genel olarak yukarıdaki sebeplerden kaynaklanmaktadır. Şimdi gelin ağız tatsızlığı için neler yapabiliriz beraberce bakalım.

Tarif 1:

Malzemeler:

 • Saz

Hazırlanışı: Evet hasır yapmakta kullanılan saz. Hasır yapımında kullanılan sazlar ağız tatsızlığı için çok etkilidir. Yemeklerden yaklaşık 15 dakika önce bir parça Saz ağza alınır ve sakız gibi çiğnenerek tükürülür. Bu işlemi 3-4 gün boyunca tekrarlayın.

Tarif 2:

Malzemeler:

 • 1 Çorba Kaşığı Dövülmüş Badem
 • 1 Tatlı Kaşığı Bal

Hazırlanışı: 1 çorba kaşığı dövülmüş badem ile 1 tatlı kaşığı bal karıştırılır. Yemeklerden 15 dakika kadar önce birer kahve kaşığı kadar yenir. Bu işleme bir hafta kadar devam edin ve oluşan etkiyi gözlemleyiniz.

Tarif 3:

Malzemeler:

 • 1 Tutam Yabani Hindiba
 • 2 Çorba Kaşığı Süzme Bal

Hazırlanışı: Demliğe su konulur ve içerisine 1 tutam hindiba eklenir ve 10 dakika kaynatılır. Güzelce demlendikten sonra karışım güzelce tülbent yada benzeri bir madde ile süzülür. Daha sonra üzerine 2 çorba kaşığı süzme bal eklenir. Oluşan şahane karışım sabah,öğle ve akşam yemeklerinden önce bir çay kaşığı içilir.

Tarif 4:

Malzemeler:

 • 1 Tutam Hatmi
 • 1 demlik su

Hazırlanışı: Bir demliğe su konulur ve üzerine 1 tutam hatmi eklenir. Güzelce kaynatılır kaynadıktan sonra bir tülbent yardımı ile süzülür. Oluşan muhteşem karışım sabah,öğle ve akşam yemeklerinden önce bir çay bardağı alınarak gargara yapılır.

Tarif 5:

Malzemeler:

 • 3 Tutam Kurutulmuş Papatya
 • 5 Bardak Su

Hazırlanışı: 5 bardak suya 3 tutam papatya konulur ve güzelce kaynatılır. Daha sonra karışım süzülür. Elde edilen şahane bitki çayı günde birer çay bardağı alınarak üzerine 2 kahve kaşığı bal eklenerek içilir. Bu işleme etkisini görünceye kadar devam edebilirsiniz.

Evet dostlar sizler için ağız tatsızlığına karşı etkili ve evde uygulanabilen kolay tariflerimizi yukarıda sıraladık. Şimdiden ağzınızın tadının geri gelmesi ümidiyle Hoşçakalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir