Oraletin Faydaları ve Zararları

Çoğu kişinin çocukluğunda yer edinmiş bir içecek olan oraletin faydalarından ve zararlarından bahsedeceğiz bu yazımızda. Oralet başka bir adı ile renkli çay olarak da bilinmektedir. Ülkemizde herkesin çay içmesi sağlanması ve herkesin çayı sevmesi için çocukluktan itibaren küçüklere çayı sevsinler diye verilmiştir. Farklı meyve aromalı çeşitleri de vardır.

Oralet tamamen kimyasal bir madde olup hiçbir faydası ve zararı yok diye bilinmektedir ancak çayı içenlere sorduk ve bize oraletin faydalarını saydılar;

Oraletin Faydaları

  • Can sıkıntısı giderir.
  • Yorgunluğu alır.
  • Bağırsakları açar.
  • Güç kuvvet verir.
  • Baş ağrısını alır.
  • Kan yapar
  • İnsan üstü güçler verdiği de söylenir.

Tabi şaka bir yana içmesi gerçekten insana zevk veriyor oraleti. Çoğu zaman kahvehanelerde ve çay bahçelerinde içildiğini görüyoruz. Günümüzde artık evlerde ünlü markaların oraletlerinin de satıldığına tanık oluyoruz.

Oraletin bir zararı yok demiştik yukarıda, fakat şunu da unutmamak gerekir. Herşeyin fazlası zarardır. O yüzden fazla abartmadan oralet içmeniz gerekiyor fazla içtiğiniz zaman bazı yan etkiler görülebilir. Belki oraletin bir zararı olarak bazı insanların oralet içtikten sonra “Dişlerim kamaştı” dediğini duymuşsunuzdur.

Dişlerin kamaşması malesef bilinen bir sorundur, tabi dişlerinizin kamaşmasından kurtulmanız ise çok kolaydır. Oralet içtikten sonra eğer imkanınız varsa dişlenizi fırçalamanızı atvsiye ediyoruz. Diğer bir konu ise diyabet hastalarının oralet kullanmasını pek tavsiye etmiyoruz. Oralet içerisine şeker atılmadığı zaman çok acımsı bir tat olabiliyor, ve çoğu insan şeker içerisine şeker atarak oralet içmeyi seviyor. Fakat şeker hastaları için çok kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir bu durum.

Çocukların oralet çayının yanısıra soğuk su ve şeker ile oralet suyu hazırladıkları zamanlar aklımızdan da gitmiyor nedense. Ne kadar da tatlı bir tadı ve keyfi olurdu değil mi ? Çocukluğumuzda oraleti çiğ çiğ şeker gibi yediğimiz günler eskide kaldı tabiki ama şimdinin çocukları sanıyoruz hala aynı şekilde oraleti öylesine yeyorlar.

Sanıyoruz zaman geçtikçe oraler tüketimindeki durumalar konumlarını koruyor. Birçok aromalı çeşidinin bulunması aslında oraletin bu kadar fazla tüketilmesindeki asıl neden olsa gerek. Her insan için bir aroması bulunuyor.

Afiyetler olsun kalın sağlıcakla..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir