Sakinleştiren Çaylar

Hangi Çaylar Sakinleştirir

Bu paylaşımımızda bizleri sakinleştiren muhteşem bitki çaylarından  birkaçını sizlere sunacağız.

Melisa Çayı

Melisa çayı en çok bilinen sakinleştiricidir. Sinirlerinizi yatıştırır ve stresinizi azaltır. Aynı zamanda uyku problemi çekenler bu çayı içerek daha rahat uyuyabilir.

Nasıl Yapılır

1 çay kaşığı kurutulmuş melisayı bir bardak kaynar suya atarak 10 dakika civarında demlenmesini bekleyin. Günde 1-2 kez içmenizin bir zararı yoktur.

Papatya Çayı

Papatya çayı da aynı melisa çayı gibi sakinleştirir, stres azaltır ve uyku problemlerine iyi gelir. Aynı zamanda soğuk algınlığına çok iyi gelir, bağışıklığınızı güçlendirir. Yani boğazınız ağrıdığında papatya çayı iyi bir doğal antibiyotiktir. Birde papatya çayını cilt sağlığınızda kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır 

2 yemek kaşığı civarında kuru papatyayı 2- 2,5 bardak kadar kaynamış su ekleyerek 4-5 dakika civarında demlenmeye bırakın. İsterseniz papatyaları süzebilir, limon sıkabilir ve içine tatlandırması için bal veya şeker koyabilirsiniz. Ve yine günde 1-2 kere içebilirsiniz.

Rezene Çayı

Rezene çayının da sakinleştirici özelliği vardır. Baş ağrısına iyi gelir. Ağlayan bebekleri  sakinleştirdiği söylenir ama kullanımda dikkat edilmelidir. Rezene çayını yağ erimesine katkı sağladığından dolayı kilo vermek isteyenler de kullanabilir. A ve C vitamini içermesi sayesinde cildinizi de güzelleştirir.

Nasıl Yapılır

         1 su bardağı kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kadar kurutulmuş rezene atıp 7-10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Süzmeniz ve tatlandırmanız önerilir. Günde 1-2 baradk içebilirsiniz.

Adaçayı

Adaçayının da sakinleştirici ve stres azaltıcı özelliği bulunur. Diğer sakinleştirici çaylar gibi uykuya geçişi kolaylaştırır. Baş ağrısına ve boğaz ağrısına çok iyi gelir. Terlemeyi azalttığı ve hafızayı güçlendirdiği söylenir. Bir diğer özelliği ise gargara olarakta kullanılabilmesidir.

Nasıl Yapılır 

2 çay kaşığı adaçayının üzerine kaynamış su dökerek 5-10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Tadı bu şekilde acı gelebileceğinden dolayı birkaç damla limon suyu ve biraz bal ekleyerek içerseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Günde 1-2 fincan içmeniz tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir